Previous Image
Next Image

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do Ornety, jednego z najbardziej urokliwych miejsc w północno-wschodniej Polsce. Atrakcyjność ziemi orneckiej to zabytki historyczne, walory krajoznawczo-turystyczne, bogactwo lasów, rzek i jezior. Wspaniałe warunki przyrodnicze sprawiają, że Ci którzy zechcą tu przyjechać odpoczną na łonie natury. Orneta – to zabytkowe miasto o niezwykłej historii, zwane często „perłą” architektury warmińskiej. Położone na Równinie Orneckiej pomiędzy wzniesieniem Górowskim i Pojezierzem Olsztyńskim, na żyznych obszarach południowej części Niziny Braniewskiej, nieopodal ujścia Drwęcy Warmińskiej do Pasłęki.

Oto jedne z największych zabytków i atrakcji turystycznych ziemi orneckiej i okolic:

Gotycki Ratusz

a1

 Gotycka budowla pochodząca z 1375 roku, w XVII i XVIII wieku obudowana domkami kramarzy. Po zniszczeniach ostatniej wojny ratusz został odbudowany w latach 70. XX wieku. Posiada ozdobne szczyty, dach zwieńczony barokową wieżyczką z zegarem i najstarszym na Warmii dzwonem, pochodzącym z 1384 roku.

Gotycki Kościół Farny

Świętego Jana Chrzciciela

a2

Gotycki kościół parafialny został zbudowany w latach przed 1350 – po 1370, z inicjatywy biskupa Hermana z Pragi. Jest ceglaną czteroprzęsłową bazyliką z niewyodrębnioną częścią prezbiterialną i z wieżą od zachodu. W XV w. dobudowano kaplice boczne, które z czasem otrzymały ozdobne szczyty, nadające budowli niezwykle malowniczy wygląd, podkreślony ceramicznym detalem architektonicznym. Kościół znacznie ucierpiał w historii głównie za sprawą wojen i pożarów, lecz mimo to należy do najbardziej interesujących na Warmii. Został zniszczony w czasie wojen krzyżackich w latach 1519-1525. Po zniszczeniach kościół przebudowano i rozbudowano, otrzymał m.in. nowe szczyty i sklepienia. Około 1900 przeprowadzono gruntowny remont kościoła nie zmieniając jednak jego konstrukcji i architektury. We wnętrzu budynku na uwagę zasługują liczne zabytki: ołtarz główny z 1744, żyrandol z 1576, barokowe ołtarze boczne (św. Elżbiety Węgierskiej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Serca Pana Jezusa), ambona z 1744. Liczne są ołtarze umieszczone przy filarach: ołtarz NMP Różańcowej z 1761 roku, ołtarz św Józefa.

Zabytkowe kamieniczki z XVII-XIX w

a3

Obecny wygląd otoczenia rynku to działania na przestrzeni XVII – XIX wieku. To właśnie rzemieślnicy dali początek zabudowy tymi okazałymi kamieniczkami, które możemy podziwiać w czasach obecnych. Co nas w nich urzeka? Spacerując uliczkami Starego Miasta kamieniczki kuszą nas przede wszystkim wzbudzającymi podziw detalami architektonicznymi; elewacją z misternymi zdobieniami, wieżyczkami czy arkadami. Całości uroku dopełniają stylowe latarnie ustawione wokół rynku i w uliczkach Starówki.

Kaplica Jerozolimska

a4

pochodzi z 1829 roku. Wewnątrz barokowe wyposażenie m.in. ołtarz. Na ścianach zabytkowe obrazy z XVII w., przedstawiają one ukrzyżowanie i zdjęcie krzyża. Znajdują się też tutaj obrazy ukazujące życie św. Marii Magdaleny oraz zabytkowe drewniane świeczniki z początku XIX wieku.

Cerkiew Prawosławna

a5

Cerkiew Prawosławna została zbudowana w roku 1830 wedle planów Schnickla, z emporami, opartymi na doryckich słupach. Ołtarz połączony z kazalnicą, rokokowy, zakupiono zapewne z jakiegoś ze zniesionych kościołów katolickich.

Sanktuarium w Krośnie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Krosno – wieś położona 2 km od Ornety. Znajduje się tu kościół zbudowany w latach 1715-1720. Kościół wybudował Jan Krzysztof Reimers, budowniczy z Ornety. Był on wzorowany na kościele w Świętej Lipce. Otoczony jest czworobokiem krużganków i kwadratowymi kaplicami w narożach. Ołtarz głowny wzorowano na ołtarzu kościoła Świętego Krzyża w Braniewie. Oprócz tego w kościele znajduja się dwa ołtarze późnoklasyczne oraz dwa neobarokowe, wykonane przez Brillhela, około 1830 roku.

Chwalęcin

a7

11 kilometrów od Ornety znajduje się Chwalęcin. Znajdziecie tam Państwo jednonawowy barokowy budynek kościoła. Wnętrze piękne i stylowo jednolite. Malowidła Lossaua na sklepieniu przedstawiają legendę Krzyża Świętego, Ojców Kościoła, sceny historyczne. Bogato rzeźbiona kazalnica z połowy XVIII w. , rokokowe konfesjonały i organy.